Ako zmanipulovať svoju obec v piatich krokoch?

Autor: Jana Ružičková | 3.4.2018 o 10:10 | Karma článku: 2,63 | Prečítané:  882x

Predstavme si modelovú situáciu, priatelia. Povedzme, že ste starostom maličkej obce v srdci Slovenska. Dobré nie? 

Máte predsa všetko - krásne prostredie okolo chalupy, dobrosrdečných ľudí v dedine i šťastné sliepky, ktoré znášajú zdravé vajíčka.

Starostovanie však nie je celkom jednoduché. Starať sa o spokojnosť občanov o vybavenie obce i o okolité lesy nejde lusknutím prstu. A už vôbec nie vtedy, keď si chcete čo to nakradnúť. Granty, eurofondy alebo jednoducho len peniaze na rekonštrukciu ďalšieho hotela? Tie predsa nerastú na stromoch a treba si ich nakradnúť, pardon zarobiť.

Úplnou nutnosťou na vašej dlhej a tŕnistej ceste je zaregistrovať sa na sociálnej sieti.

Kto nie je na Facebooku akoby ani nežil.

Máme?

Tak a môžme začať.

 

#1 Utvrdiť obyvateľov v tom, že ich problémy sú oprávnené

S obyvateľmi svojej obce sa musíte poznať. Ideálne osobne a intenzívne. Preto sa zúčastňujete rôznych podujatí, ktoré miestny organizujú. Striháte stuhy, zapaľujete vatry i Morenu. Ak chcete svoj dosah zvýšiť, skúste organizovať vlastné kultúrne, športové alebo iné podujatia pre miestnych.

Budú vás zbožňovať!

Po tom, ako vytvoríte okolo seba ilúziu príjemnej atmosféry a dôvery môžete pokračovať. V tomto prípade ide o to, aby ste boli schopný a ochotný počúvať.
Počúvať, čo trápi miestne babičky - určite to bude vec, ktorou sa mladí hrdia ako napríklad oprava cesty.
Počúvať, čo trápi mladé mamičky - to zase bude niečo, čím sa hrdia babičky, ako napríklad socha Partizána miesto detského ihriska.

Následne bude nutné len prikyvovať a zapisovať. Prikyvovať každému a stotožňovať sa s jednotlivými problémami. Zapisovať si nápady od miestnych na papier, ktorý na Miestom úrade založíte do spisu, spis do šuflíka. Šuflík zamknete a kľúčik stratíte. Náhodou.

 

    #2 Nakloniť si väčšinu na svoju stranu

Prichádza čas na prácu v online priestore. Najmite si brigádnika, stážistu alebo pokojne bratrancovho syna. Jeho úlohou bude spravovať váš Facebook a písať naň o tom, ako sa staráte o rodnú hrudu, ako sa snažíte budovať a rekonštruovať a o tom, ako sa tešíte z každého stretnutia s miestnymi obyvateľmi. Pozor! Ani zmienka o tom, ako ste boli na dovolenke na Maldivách. Nikto sa nesmie dozvedieť ani to, že každý týždeň jazdíte jednať do Bratislavy na Mercedese triedy ML.

Pre  lepší efekt založte blog i web, ktorý bude výstavnou skriňou vašej filantropie.

Z času na čas môžte na svojom profile uverejniť drobnú súťaž. Tá bude povedzme o najkrajší patizón, či najväčšie jabĺčko. Dostanete sa tak svojim ovečkám až pod kožu. Budú váš čin komentovať na sociálnej sieti i mimo nej.

 

#3 Poukázať na problémy, ktoré spôsobuje niekto iný

    Máme tu tú najťažšiu časť! Musíte poukazovať na zlo, ktoré páchajú iní. Ideálne tak, aby nebolo celkom jasné, že iniciatíva niekoho očierniť vyšla z vašich úst. Na to je znova ideálnym miestom internet. Tam sa toho vojde…

    Navrhujem, aby ste začali jazdiť po obci či dokonca po kraji a fotografovali. Veľa a často. Výsledok môže byť absolútne nerelevantný, no to vám predsa neprekáža. Všetky fotografie musia byť fotené na mobil a čo najskôr uverejnené na vašom webe, Facebooku, ideálne i na blogu. Samozrejme, s patričným komentárom. Dlhým a plným sťažností na “niekoho kompetentného”. Zoberte si príklad povedzme od pána prezidenta - ten má všetky komentáre i statusy na sociálnej sieti dlhé tak, aby sa nedali čítať len tak v električke alebo pri káve.

    Po uverejnení každého problému poproste Ferka, Mirka a Aničku aby vás v komentároch podporili a rozprúdili diskusiu. Ak sa vám nepodarí nikoho presvedčiť, jednoducho si takúto pomoc zaplaťte. Pokiaľ viem na Facebooku by malo byť 126 miliónov účtov, ktoré sú označené ako účty trollov. Nebude tak ťažké nájsť ľudí, ktorí sa takejto činnosti venujú. Ak sa vo vašej agende nájde kauza, ktorá neprospieva vášmu imidžu, pokojne požiadajte trollov, aby ju popreli, zamietli pod koberec alebo zahltili vaše okolie inými, ideálne nepodstatnými, informáciami.

 

    #4 Poukázať na fakt, že “riešite” tieto problémy

    Ak ste už dostatočne poukázali na problémy, ktoré sa vo vašej obci nachádzajú a ak ste už dostatočne očiernili predošlé vedenie alebo poslancov, môžte sa pustiť do ich riešenia. Že to nejde tak ľahko a rýchlo? To nič. Ak urobíte nepodstatnú drobnosť a zariadite aby okolo nej bolo dostatočne veľké haló, vyhrali ste.

    Dávam do popredia niekoľko návrhov, ktoré aplikovali podobní starostovia, primátori či poslanci akým ste i vy:

  • zrušte daň za psa - vás to bude stáť pár minút pri počítači a obec bude jasať ešte dlhé mesiace. Občania susedných obcí či miest si tú vašu budú brať za príklad.

  • poskytnite svoj mesačný plat starostu deťom/ sociálne slabším obyvateľom/ športovcom - budete zbožňovaný filantrop. A to, že ste o pár stoviek chudobnejší v podstate ani nezbadáte. Zarábajú vám predsa kšefty na Ukrajine a v Poľsku, hotely v Bratislave alebo firma s miliónovým obratom.

  • postavte deťom ihrisko - predsa z Eurofondov a iných dotácií

  • pošlite každej mamičke v obci po príchode z pôrodnice kvety - milé gesto a peniažky sa v obecnej pokladnici nájdu.

 

    #5 Gratulujem! Máte 80% väčšinu

    Ak ste sa dostali vďaka svojej činnosti až sem, pravdepodobne máte na svojej strane aspoň 80% obce a môžete si svoje teplé miestečko užiť ďalšie dve - tri volebné obdobia.

 

    A ak vám nestačí, skúste kandidovať na post župana. Tam je o pár núl viac.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

V bubline pritakávačov

Začína byť celkom jasné, koho presne Matovič myslí, keď hovorí o múdrosráčoch.


Už ste čítali?